Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
największej spośród dziś żyjących Teleostei, pelagicznej Mola.

Pierwsze wtórnie wodne czworonogi

Kiedy formowały się główne gałęzie drzewa rodowego ryb Teleostei, w morzach żyły już wielkie, szybko pływające drapieżne czworonogi.
Paradoksalnie, do mórz wkroczyły dopiero wtedy, kiedy całkiem uzależniły się od lądu, choćby z racji swojego rozrodu - stały się gadami. Nie wydaje się, by którykolwiek z pierwotnych płazów był w stanie żyć w środowisku morskim.
U powoli pływających czworonogów do funkcji napędowej z natury predestynowanym
narządem był ogon. Przybierał on postać taśmowatą dzięki rozrostowi wyrostków
kręgów ogonowych (np. permskie Mesosaurus i Hovasaurus) bądź skórnym grzebieniom
(np. u krokodyli). Znamienne, że u prymitywnych
największej spośród dziś żyjących Teleostei, pelagicznej Mola.<br><br>&lt;tit&gt;Pierwsze wtórnie wodne czworonogi&lt;/&gt;<br><br>Kiedy formowały się główne gałęzie drzewa rodowego ryb Teleostei, w morzach żyły już wielkie, szybko pływające drapieżne czworonogi.<br>Paradoksalnie, do mórz wkroczyły dopiero wtedy, kiedy całkiem uzależniły się od lądu, choćby z racji swojego rozrodu - stały się gadami. Nie wydaje się, by którykolwiek z pierwotnych płazów był w stanie żyć w środowisku morskim.<br>U powoli pływających czworonogów do funkcji napędowej z natury predestynowanym <br>narządem był ogon. Przybierał on postać taśmowatą dzięki rozrostowi wyrostków <br>kręgów ogonowych (np. permskie Mesosaurus i Hovasaurus) bądź skórnym grzebieniom <br>(np. u krokodyli). Znamienne, że u prymitywnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego