Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
występują komórki tłuszczowe szczególnie liczne w śliniance przyusznej.
Główny przewód wyprowadzający przy ujściu do jamy ustnej ma nabłonek wielowarstwowy płaski, który przechodzi następnie w nabłonek dwuwarstwowy walcowaty lub dwurzędowy (niekiedy z komórkami kubkowymi, jak np. w śliniance podjęzykowej świni i królika). Komórki nabłonka wytwarzają niekiedy uwypuklenia wysterczające do światła przewodu (wydzielanie apokrynowe?). Pod nabłonkiem znajduje się warstwa tkanki łącznej luźnej z włóknami sprężystymi oraz komórkami mięśniowymi gładkimi.
Przewody międzypłacikowe zbiorcze (ryc. 64) są wysłane nabłonkiem jednowarstwowym walcowatym, na zewnątrz którego występuje cienka warstwa tkanki łącznej luźnej. W tkance tej spotyka się komórki tuczne.
Przewody prążkowane (ryc. 61, 62, 63, 64) są
występują komórki tłuszczowe szczególnie liczne w śliniance przyusznej.<br>Główny przewód wyprowadzający przy ujściu do jamy ustnej ma nabłonek wielowarstwowy płaski, który przechodzi następnie w nabłonek dwuwarstwowy walcowaty lub dwurzędowy (niekiedy z komórkami kubkowymi, jak np. w śliniance podjęzykowej świni i królika). Komórki nabłonka wytwarzają niekiedy uwypuklenia wysterczające do światła przewodu (wydzielanie apokrynowe?). Pod nabłonkiem znajduje się warstwa tkanki łącznej luźnej z włóknami sprężystymi oraz komórkami mięśniowymi gładkimi.<br>Przewody międzypłacikowe zbiorcze (ryc. 64) są wysłane nabłonkiem jednowarstwowym walcowatym, na zewnątrz którego występuje cienka warstwa tkanki łącznej luźnej. W tkance tej spotyka się komórki tuczne.<br>Przewody prążkowane (ryc. 61, 62, 63, 64) są
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego