Typ tekstu: Książka
Autor: Strzałkowski Adam
Tytuł: O siłach rządzących światem
Rok: 1996
problemu narodziła się szczególna teoria względności. Jeden z jej wniosków orzeka, że prędkość światła, mająca stałą wartość we wszystkich układach inercjalnych, stanowi najwyższą, graniczną wartość prędkości, jaką mogą osiągać również poruszające się ciała.
Ta teoria Einsteina dotyczyła tylko układów inercjalnych i dlatego właśnie otrzymała nazwę szczególnej teorii względności. Teoria grawitacji wynikła z uogólnienia tej teorii na układy, które poruszają się względem siebie dowolnymi ruchami, również niejednostajnymi i nie tylko po linii prostej. Dotyczy ona zatem ogólniejszego problemu ruchów względnych i dlatego nazwana została ogólną teorią względności.
Drugim problemem, który od dawna niepokoił Einsteina, było pytanie "Co stwierdza obserwator znajdujący się w
problemu narodziła się szczególna teoria względności. Jeden z jej wniosków orzeka, że prędkość światła, mająca stałą wartość we wszystkich układach inercjalnych, stanowi najwyższą, graniczną wartość prędkości, jaką mogą osiągać również poruszające się ciała.<br>Ta teoria Einsteina dotyczyła tylko układów inercjalnych i dlatego właśnie otrzymała nazwę szczególnej teorii względności. Teoria grawitacji wynikła z uogólnienia tej teorii na układy, które poruszają się względem siebie dowolnymi ruchami, również niejednostajnymi i nie tylko po linii prostej. Dotyczy ona zatem ogólniejszego problemu ruchów względnych i dlatego nazwana została ogólną teorią względności.<br>Drugim problemem, który od dawna niepokoił Einsteina, było pytanie "Co stwierdza obserwator znajdujący się w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego