Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
często nazywany spinem jądrowym, co jest niezupełnie ścisłe.

1.6.4. Magnetyczny moment jądra

Jak już powiedziano, spin cząstki elementarnej jest związany z momentem magnetycznym. Moment ten dla elektronu jest określony zależnością:
(dżuli na teslę). Wielkość ((...)) jest jednostką zwaną magnetonem Bohra. Jednostką ((...)) razy mniejszą jest magneton jądrowy:
Moment magnetyczny protonu wynosi ((...)) magnetonów jądrowych. Moment magnetyczny neutronu wynosi ((...)) magnetonów jądrowych. Znak minus wskazuje, że wektory momentu magnetycznego i spinowego są przeciwnie skierowane, odwrotnie niż to jest dla protonu.
Problem obliczania momentu magnetycznego jądra jest złożony. Jądro składa się na ogół z wielu nukleonów, które wnoszą do momentu magnetycznego jądra swoje orbitalne momenty
często nazywany spinem jądrowym, co jest niezupełnie ścisłe.<br><br>&lt;tit&gt;1.6.4. Magnetyczny moment jądra&lt;/&gt;<br><br> Jak już powiedziano, spin cząstki elementarnej jest związany z momentem magnetycznym. Moment ten dla elektronu jest określony zależnością:<br> (dżuli na teslę). Wielkość ((...)) jest jednostką zwaną magnetonem Bohra. Jednostką ((...)) razy mniejszą jest magneton jądrowy:<br> Moment magnetyczny protonu wynosi ((...)) magnetonów jądrowych. Moment magnetyczny neutronu wynosi ((...)) magnetonów jądrowych. Znak minus wskazuje, że wektory momentu magnetycznego i spinowego są przeciwnie skierowane, odwrotnie niż to jest dla protonu.<br> Problem obliczania momentu magnetycznego jądra jest złożony. Jądro składa się na ogół z wielu nukleonów, które wnoszą do momentu magnetycznego jądra swoje orbitalne momenty
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego