Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
międzycywilizacyjnych granicach czy osiach napięć, choć konflikt nie zawsze przybiera formę zbrojną: dotyczy to zwłaszcza granicy hindusko-muzułmańskiej i chińsko-hinduskiej.
Stosunki amerykańsko-chińskie ulegają stałemu pogorszeniu głównie w związku z nieprzestrzeganiem w Chinach praw człowieka i rozwojem zbrojeń.
Trudne są wciąż relacje amerykańsko-japońskie, gdzie konflikt gospodarczy jest dodatkowo wyostrzony przez różnice kulturowe.
Jednym słowem do historycznych a ostatnio intensywnie odradzających się źródeł konfliktów pomiędzy cywilizacjami dochodzą nowe, właściwe dla naszej epoki.
Narastaniu konfliktów towarzyszy umacnianie się solidarności w obrębie danej cywilizacji.
Mimo że początkiem wojny w Zatoce była inwazja jednego kraju muzułmańskiego przez inny, wzmocniła ona, zdaniem Huntingtona, solidarność
międzycywilizacyjnych granicach czy osiach napięć, choć konflikt nie zawsze przybiera formę zbrojną: dotyczy to zwłaszcza granicy hindusko-muzułmańskiej i chińsko-hinduskiej.<br>Stosunki amerykańsko-chińskie ulegają stałemu pogorszeniu głównie w związku z nieprzestrzeganiem w Chinach praw człowieka i rozwojem zbrojeń.<br>Trudne są wciąż relacje amerykańsko-japońskie, gdzie konflikt gospodarczy jest dodatkowo wyostrzony przez różnice kulturowe.<br>Jednym słowem do historycznych a ostatnio intensywnie odradzających się źródeł konfliktów pomiędzy cywilizacjami dochodzą nowe, właściwe dla naszej epoki.<br>Narastaniu konfliktów towarzyszy umacnianie się solidarności w obrębie danej cywilizacji.<br>Mimo że początkiem wojny w Zatoce była inwazja jednego kraju muzułmańskiego przez inny, wzmocniła ona, zdaniem Huntingtona, solidarność
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego