Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 02.02 (27)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
płonąca świeca, gromnica, to symbol Chrystusa, który sam o sobie mówił, że jest światłością świata. Innymi słowy, zapalone świece to symbol wiary chrześcijan.
Zwyczaj święcenia świec w kościele ma już tysiąc lat. Po mszy wierni z zapalonymi gromnicami wracają do domów. Skąd nazwa gromnica? Dawniej po mszy w domach wierni wypalali na sufitowych belkach zapaloną świecą znak krzyża. Miało to chronić dom przed burzami i piorunami - tłumaczy ks. Wojciech Jurkowski z klasztoru księży Pallotynów w Kielcach.
Światło gromnicy towarzyszy nam przez całe życie. Dlatego pierwszą gromnicę zapalają rodzice na chrzcie dziecka, ostatnią pali się podczas pogrzebu.
Uwaga! Jeszcze jedna ważna informacja
płonąca świeca, gromnica, to symbol Chrystusa, który sam o sobie mówił, że jest światłością świata. Innymi słowy, zapalone świece to symbol wiary chrześcijan.<br>Zwyczaj święcenia świec w kościele ma już tysiąc lat. Po mszy wierni z zapalonymi gromnicami wracają do domów. Skąd nazwa gromnica? Dawniej po mszy w domach wierni wypalali na sufitowych belkach zapaloną świecą znak krzyża. Miało to chronić dom przed burzami i piorunami - tłumaczy ks. &lt;name type="person"&gt;Wojciech Jurkowski&lt;/&gt; z klasztoru księży &lt;name type="person"&gt;Pallotynów&lt;/&gt; w &lt;name type="person"&gt;Kielcach&lt;/&gt;.<br>Światło gromnicy towarzyszy nam przez całe życie. Dlatego pierwszą gromnicę zapalają rodzice na chrzcie dziecka, ostatnią pali się podczas pogrzebu.<br>Uwaga! Jeszcze jedna ważna informacja
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego