Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Życie
Nr: 24.02
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
oświadczenie tej treści musieli podpisywać przed laty Czeczeni, których władza radziecka postanowiła wysiedlić do Azji Środkowej. Wypędzanie Czeczenów na wniosek Józefa Stalina rozpoczęto dokładnie 56 lat temu - 23 lutego 1944 r.
Na pierwszy ogień poszedł Grozny. Żołnierze NKWD, stacjonujący tam na prawach gości oficjalnie przygotowujących się do walki z Niemcami, wypędzali swych gospodarzy z domów i pociągami towarowymi wysyłali na Wschód. Deportacją osobiście dowodził Ławrentij Beria, szef NKWD. Z jego raportu przesłanego do Moskwy wynika, że deportowano wtedy 459 486 Czeczenów. W pierwszym roku zmarło ponad 30 proc.
Deportacje były jedną z głównych metod, jakie reżim stalinowski stosował do zniewalania podległych
oświadczenie tej treści musieli podpisywać przed laty Czeczeni, których władza radziecka postanowiła wysiedlić do Azji Środkowej. Wypędzanie Czeczenów na wniosek Józefa Stalina rozpoczęto dokładnie 56 lat temu - 23 lutego 1944 r. <br>Na pierwszy ogień poszedł Grozny. Żołnierze NKWD, stacjonujący tam na prawach gości oficjalnie przygotowujących się do walki z Niemcami, wypędzali swych gospodarzy z domów i pociągami towarowymi wysyłali na Wschód. Deportacją osobiście dowodził Ławrentij Beria, szef NKWD. Z jego raportu przesłanego do Moskwy wynika, że deportowano wtedy 459 486 Czeczenów. W pierwszym roku zmarło ponad 30 proc. <br>Deportacje były jedną z głównych metod, jakie reżim stalinowski stosował do zniewalania podległych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego