Typ tekstu: Książka
Autor: Skrzypczak Ewa, Szafliński Zygmunt
Tytuł: Wstęp do fizyki jądra
Rok: 1994
i uniwersalne stałe fizyczne, takie jak , c, czy . Wyrażenie na prawdopodobieństwo wystąpienia stanu końcowego z elektronem o energii E( (i o odpowiednim pędzie p() możemy teraz zapisać w postaci:

Drugi człon w powyższym wzorze (M2) wyraża "dynamikę" procesu, w zasadzie zależną od pełnych charakterystyk początkowego i końcowego stanu jądra. Funkcja wyraża wpływ kulombowskiego pola jądra na emitowany elektron. Funkcję tę, nazywaną funkcją Fermiego, można obliczyć analitycznie; w praktyce wykorzystuje się raczej stabelaryzowane wartości funkcji F w zależności od ładunku jądra Z i pędu emitowanego elektronu.
Uwaga:
Na tym poziomie uproszczonego omawiania teorii rozpadu nie próbujemy obliczać wartości członu "dynamicznego", choć jest
i uniwersalne stałe fizyczne, takie jak , c, czy . Wyrażenie na prawdopodobieństwo wystąpienia stanu końcowego z elektronem o energii E( (i o odpowiednim pędzie p() możemy teraz zapisać w postaci: <br>&lt;gap&gt; <br>Drugi człon w powyższym wzorze (M2) wyraża "dynamikę" procesu, w zasadzie zależną od pełnych charakterystyk początkowego i końcowego stanu jądra. Funkcja &lt;gap&gt; wyraża wpływ kulombowskiego pola jądra na emitowany elektron. Funkcję tę, nazywaną funkcją &lt;name type="person"&gt;Fermiego&lt;/&gt;, można obliczyć analitycznie; w praktyce wykorzystuje się raczej stabelaryzowane wartości funkcji F w zależności od ładunku jądra Z i pędu emitowanego elektronu. <br>Uwaga: <br>Na tym poziomie uproszczonego omawiania teorii rozpadu nie próbujemy obliczać wartości członu "dynamicznego", choć jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego