Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
użyteczności krytyki". Błoński nazywał krytyka "demokratą literatury". Krytyk broni nie tylko czytelników czy Innego przed uzurpatorstwem artysty, jego demokratyzm wyraża się i w tym, że w przeciwieństwie do twórcy przekonanego o swej wybitności i wyjątkowości zabiega także o to, by Sprawiedliwości Literackiej stało się zadość, w tym sensie, że nie wyrzekając się swych sympatii i antypatii hołduje wizji literatury jako homeostatu i respektuje fakt istnienia składającej się na ową całość różnorodności:

- pisał Błoński.
Porównanie wydaje się o tyle zasadne, że ówczesne rządy zdawały się karykaturą rządów "dobrego króla Stasia", a uczestnicy życia literackiego mieli świadomość jego całkowitej teatralizacji.
Zaproponowana przez Stanisława Barańczaka
użyteczności krytyki". Błoński nazywał krytyka "demokratą literatury". Krytyk broni nie tylko czytelników czy Innego przed uzurpatorstwem artysty, jego demokratyzm wyraża się i w tym, że w przeciwieństwie do twórcy przekonanego o swej wybitności i wyjątkowości zabiega także o to, by Sprawiedliwości Literackiej stało się zadość, w tym sensie, że nie wyrzekając się swych sympatii i antypatii hołduje wizji literatury jako homeostatu i respektuje fakt istnienia składającej się na ową całość różnorodności: <br>&lt;gap&gt;<br> - pisał Błoński.<br> Porównanie wydaje się o tyle zasadne, że ówczesne rządy zdawały się karykaturą rządów "dobrego króla Stasia", a uczestnicy życia literackiego mieli świadomość jego całkowitej teatralizacji.<br> Zaproponowana przez Stanisława Barańczaka
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego