Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
s.130-131).

Kryzys gospodarczy i społeczny. W początkach XVIII stulecia liczba mieszkańców państwa polsko-litewskiego spadła do ok. 6,5 mln. Zubożały wszystkie warstwy społeczne, głównie chłopi, mieszczanie, drobna i średnia szlachta. Zaprzestano uprawiania prawie połowy gruntów ornych, a wydajność upraw zmniejszyła się do poniżej 3 ziaren z 1 wysianego - w XVI w. uzyskiwano 5 ziaren. Nie można było także szybko odbudować miast, gdyż nie miał kto kupować wyrobów rzemieślniczych.
Stosunkowo najmniej dotkliwie odczuli kryzys gospodarczy właściciele wielkich dóbr - magnaci - ale i ich dochody zmniejszyły się znacznie.

Powszechny niedostatek ograniczał wpływy podatkowe. Ze względu na brak funduszy nie udało się
s.130-131).<br><br>Kryzys gospodarczy i społeczny. W początkach XVIII stulecia liczba mieszkańców państwa polsko-litewskiego spadła do ok. 6,5 mln. Zubożały wszystkie warstwy społeczne, głównie chłopi, mieszczanie, drobna i średnia szlachta. Zaprzestano uprawiania prawie połowy gruntów ornych, a wydajność upraw zmniejszyła się do poniżej 3 ziaren z 1 wysianego - w XVI w. uzyskiwano 5 ziaren. Nie można było także szybko odbudować miast, gdyż nie miał kto kupować wyrobów rzemieślniczych.<br>Stosunkowo najmniej dotkliwie odczuli kryzys gospodarczy właściciele wielkich dóbr - magnaci - ale i ich dochody zmniejszyły się znacznie.<br><br>Powszechny niedostatek ograniczał wpływy podatkowe. Ze względu na brak funduszy nie udało się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego