Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
Wiele lat trwało, nim zabawka mechaniczna, fabryczna, zaczęła docierać do małych miast i wsi, wypierając drewniane wyroby. Trochę dłużej trwało życie koni we wsiach kieleckich: Łącznej, Ostojowie. Można było na tych koniach "jeździć" i to zapewniało byt ich producentom. Przemysł takich koni wówczas nie proponował, kupowano je więc u miejscowych wytwórców. Istniały również, do lat sześćdziesiątych, mniejsze ośrodki produkcji ludowych zabawek w Brzozie Stadnickiej (koło Łańcuta), w okolicach Rabki i Leżajska.
Zabawki tego typu wyrabiano też u naszych sąsiadów, w Czechosłowacji, Niemczech, ale nasze różniły się szczegółami od tamtych. Zwłaszcza piękne były koniki dalekie od naturalistycznego traktowania.
Obok zabawki drewnianej powszechne
Wiele lat trwało, nim zabawka mechaniczna, fabryczna, zaczęła docierać do małych miast i wsi, wypierając drewniane wyroby. Trochę dłużej trwało życie koni we wsiach kieleckich: Łącznej, Ostojowie. Można było na tych koniach "jeździć" i to zapewniało byt ich producentom. Przemysł takich koni wówczas nie proponował, kupowano je więc u miejscowych wytwórców. Istniały również, do lat sześćdziesiątych, mniejsze ośrodki produkcji ludowych zabawek w Brzozie Stadnickiej (koło Łańcuta), w okolicach Rabki i Leżajska. <br>Zabawki tego typu wyrabiano też u naszych sąsiadów, w Czechosłowacji, Niemczech, ale nasze różniły się szczegółami od tamtych. Zwłaszcza piękne były koniki dalekie od naturalistycznego traktowania. <br>Obok zabawki drewnianej powszechne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego