Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
Rola tlenku azotu w tym ostatnim procesie jest dwojaka: jest on mediatorem komórek nerwowych autonomicznego układu nerwowego kontrolujących erekcję oraz decyduje o rozszerzaniu się naczyń krwionośnych prącia podczas erekcji.
Mechanizm działania tlenku azotu polega na kowalencyjnym wiązaniu się z grupą hemową cyklazy guanylanowej (E.C. 4.6.1.2), co wzmaga aktywność enzymu i zwiększa wytwarzanie cyklicznego GMP.
W wysokich stężeniach tlenek azotu ma działanie bakteriobójcze (p. 3.5.1.5); może działać niszcząco także na inne komórki, prawdopodobnie przede wszystkim wskutek hamowania białek łańcucha oddechowego. Wykazano, że jest on mediatorem neurotoksycznego działania glutaminianu podczas niedotlenienia mózgu.
Być może taki sposób
Rola tlenku azotu w tym ostatnim procesie jest dwojaka: jest on mediatorem komórek nerwowych autonomicznego układu nerwowego kontrolujących erekcję oraz decyduje o rozszerzaniu się naczyń krwionośnych prącia podczas erekcji.<br>Mechanizm działania tlenku azotu polega na kowalencyjnym wiązaniu się z grupą hemową cyklazy guanylanowej (E.C. 4.6.1.2), co wzmaga aktywność enzymu i zwiększa wytwarzanie cyklicznego GMP.<br>W wysokich stężeniach tlenek azotu ma działanie bakteriobójcze (p. 3.5.1.5); może działać niszcząco także na inne komórki, prawdopodobnie przede wszystkim wskutek hamowania białek łańcucha oddechowego. Wykazano, że jest on mediatorem neurotoksycznego działania glutaminianu podczas niedotlenienia mózgu.<br>Być może taki sposób
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego