Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
w typie dekoracji szabel krajowych (tylko orzeł w koronie jest tu nieco odmiennego kształtu). Bardziej masywne rękojeści obciągane są czarną cielęcą skórą lub jaszczurem i zaopatrzone w mosiężny oplot.
Do szabel prywatnych wzoru 1921/1922 stosowano czasami stare polskie głownie z XVIII i XIX w., jak również głownie szabel obcych wzorów. Przykładowo bardzo wysoko cenionych rosyjskich kubanek (tj. szaszek wzoru kaukaskiego będących bronią czarnomorskich, terskich i kubańskich pułków kozackich, jak i carskiej straży przybocznej na przełomie XIX i XX w.) i dragonek wytwarzanych w Złatouście, czy też od austriackich i niemieckich (znacznie jednak rzadziej niż w wypadku szabel wz. 1917).
Zgodnie
w typie dekoracji szabel krajowych (tylko orzeł w koronie jest tu nieco odmiennego kształtu). Bardziej masywne rękojeści obciągane są czarną cielęcą skórą lub jaszczurem i zaopatrzone w mosiężny oplot.<br>Do szabel prywatnych wzoru 1921/1922 stosowano czasami stare polskie głownie z XVIII i XIX w., jak również głownie szabel obcych wzorów. Przykładowo bardzo wysoko cenionych rosyjskich kubanek (tj. szaszek wzoru kaukaskiego będących bronią czarnomorskich, terskich i kubańskich pułków kozackich, jak i carskiej straży przybocznej na przełomie XIX i XX w.) i dragonek wytwarzanych w Złatouście, czy też od austriackich i niemieckich (znacznie jednak rzadziej niż w wypadku szabel wz. 1917).<br>Zgodnie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego