Typ tekstu: Książka
Autor: Goban-Klas Tomasz
Tytuł: Media i komunikowanie masowe
Rok: 2000
osiągnięć. Jednakże stosunkowo wcześnie niektórzy badacze zdali sobie sprawę z nie zamierzonych konsekwencji tej zdolności.
Postęp społeczny, jeśli się dokonuje w danym społeczeństwie, nie jest prostą funkcją pragnień społecznych. Nie jest zazwyczaj tak błyskawicznie osiągalny, jak przedstawiają to środki masowe. Jeśli zatem wskutek wielu przyczyn tempo postępu społecznego nie odpowiada wzrostowi społecznych oczekiwań, może się pojawić - wedle określenia D. Lernera [1963] - "rewolucja rosnących frustracji". Jest ona rezultatem różnicy między aspiracjami i osiągnięciami, a powstaje, gdy ludzie pragną więcej, niż mogą otrzymać, czyli gdy zachwiana zostaje proporcja między "chcieć" a "móc otrzymać".
Obecna sytuacja w wielu krajach Trzeciego Świata zdaje się potwierdzać
osiągnięć. Jednakże stosunkowo wcześnie niektórzy badacze zdali sobie sprawę z nie zamierzonych konsekwencji tej zdolności.<br>Postęp społeczny, jeśli się dokonuje w danym społeczeństwie, nie jest prostą funkcją pragnień społecznych. Nie jest zazwyczaj tak błyskawicznie osiągalny, jak przedstawiają to środki masowe. Jeśli zatem wskutek wielu przyczyn tempo postępu społecznego nie odpowiada wzrostowi społecznych oczekiwań, może się pojawić - wedle określenia D. Lernera [1963] - "rewolucja rosnących frustracji". Jest ona rezultatem różnicy między aspiracjami i osiągnięciami, a powstaje, gdy ludzie pragną więcej, niż mogą otrzymać, czyli gdy zachwiana zostaje proporcja między "chcieć" a "móc otrzymać".<br>Obecna sytuacja w wielu krajach Trzeciego Świata zdaje się potwierdzać
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego