Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
narody i rządy nie należące do kręgu zachodniego stają się pełnoprawnymi podmiotami dziejów a zasadnicza płaszczyzna konfliktów podnosi się na poziom międzycywilizacyjny.
Dlaczego? Najpierw dlatego, powiada Huntington, że międzycywilizacyjne różnice mają charakter nie tylko realny, lecz fundamentalny, będąc zakorzenione w czynnikach kulturowych, kształtujących się przez stulecia.
Choć różnica nie oznacza z konieczności konfliktu, historia uczy, że najgwałtowniejsze i najbardziej długotrwałe zmagania toczyły się pomiędzy cywilizacjami.
Po wtóre - świat maleje, współczesne wędrówki ludów zagęszczają międzycywilizacyjne interakcje, co z kolei wzmacnia świadomość własnej cywilizacyjnej tożsamości oraz poczucie różnicy i nierzadko - wrogości.
Dalej: modernizacja gospodarcza i społeczna pociąga za sobą osłabienie tradycyjnych tożsamości, lokalnych i
narody i rządy nie należące do kręgu zachodniego stają się pełnoprawnymi podmiotami dziejów a zasadnicza płaszczyzna konfliktów podnosi się na poziom międzycywilizacyjny.<br>Dlaczego? Najpierw dlatego, powiada Huntington, że międzycywilizacyjne różnice mają charakter nie tylko realny, lecz fundamentalny, będąc zakorzenione w czynnikach kulturowych, kształtujących się przez stulecia.<br>Choć różnica nie oznacza z konieczności konfliktu, historia uczy, że najgwałtowniejsze i najbardziej długotrwałe zmagania toczyły się pomiędzy cywilizacjami.<br>Po wtóre - świat maleje, współczesne wędrówki ludów zagęszczają międzycywilizacyjne interakcje, co z kolei wzmacnia świadomość własnej cywilizacyjnej tożsamości oraz poczucie różnicy i nierzadko - wrogości.<br>Dalej: modernizacja gospodarcza i społeczna pociąga za sobą osłabienie tradycyjnych tożsamości, lokalnych i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego