Typ tekstu: Książka
Autor: Newerly Igor
Tytuł: Pamiątka z Celulozy
Rok wydania: 1973
Rok powstania: 1952
to się nie uniósł, nie naurągał tym zza okienka, tym etatom skwaszonym znanym skądinąd, z pracy w Ubezpieczalni. "Jak tu wszystkich zorganizować?" - o tym tylko pomyślał. Jego krzywda rozpływała się przecie w krzywdzie całej rzeszy bezrobotnych, którzy letnią porą szukali zarobku na wsi. "Poszedł do chama" - stwierdzono w urzędzie z zadowoleniem, skreślając z listy, skutkiem czego statystyka im się poprawiała każdej jesieni.
Losy ludzkie brane do kupy odmieniały rzeczy dobrze znane, opatrzone, miasto wyglądało zupełnie inaczej, nawet powietrze nad nim było jakby bardziej przepalone, z ostrzejszym zapachem kwasu, który i żelazo w końcu przeżera.
Był bez pracy, ale przy pieniądzach. Dwieście
to się nie uniósł, nie naurągał tym zza okienka, tym etatom skwaszonym znanym skądinąd, z pracy w Ubezpieczalni. "Jak tu wszystkich zorganizować?" - o tym tylko pomyślał. Jego krzywda rozpływała się przecie w krzywdzie całej rzeszy bezrobotnych, którzy letnią porą szukali zarobku na wsi. "Poszedł do chama" - stwierdzono w urzędzie z zadowoleniem, skreślając z listy, skutkiem czego statystyka im się poprawiała każdej jesieni.<br>Losy ludzkie brane do kupy odmieniały rzeczy dobrze znane, opatrzone, miasto wyglądało zupełnie inaczej, nawet powietrze nad nim było jakby bardziej przepalone, z ostrzejszym zapachem kwasu, który i żelazo w końcu przeżera.<br>Był bez pracy, ale przy pieniądzach. Dwieście
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!