Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2926
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
pieniądze i byt. To chyba znak czasów.

Aleksandra Zdrojewska



Temat
LESŁAW PETERS
Żaglówką do gwiazd
Dzięki żaglom człowiek opanował morza i oceany. Może wkrótce pomogą mu one podbić kosmos. Twórcy nowych misji międzygwiezdnych chcą zdobyć kosmos jak najmniejszym kosztem. W Stanach Zjednoczonych i Rosji trwają przygotowania do testów z małym "żaglowcem" wykorzystującym ciśnienie promieniowania słonecznego.
Na orbicie wygrywa żagiel
Promienie słoneczne są zbyt słabe, aby wynieść w kosmos jakikolwiek przedmiot z powierzchni Ziemi. Do tego trzeba posłużyć się rakietą nośną. Ale gdy sonda znajdzie się na orbicie, żagiel zyskuje przewagę nad tradycyjnym napędem rakietowym.
Po pierwsze, nie wymaga zabierania w podróż
pieniądze i byt. To chyba znak czasów.&lt;/&gt;<br><br>&lt;au&gt;Aleksandra Zdrojewska&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br>&lt;div type="art" sub="culture" sex="m"&gt;&lt;page nr=9&gt;<br><br>&lt;tit&gt;Temat&lt;/&gt;<br>&lt;au&gt;LESŁAW PETERS&lt;/&gt;<br>&lt;tit&gt;Żaglówką do gwiazd&lt;/&gt;<br>&lt;intro&gt;Dzięki żaglom człowiek opanował morza i oceany. Może wkrótce pomogą mu one podbić kosmos. Twórcy nowych misji międzygwiezdnych chcą zdobyć kosmos jak najmniejszym kosztem. W Stanach Zjednoczonych i Rosji trwają przygotowania do testów z małym "żaglowcem" wykorzystującym ciśnienie promieniowania słonecznego.&lt;/&gt;<br>&lt;tit1&gt;Na orbicie wygrywa żagiel&lt;/&gt;<br>Promienie słoneczne są zbyt słabe, aby wynieść w kosmos jakikolwiek przedmiot z powierzchni Ziemi. Do tego trzeba posłużyć się rakietą nośną. Ale gdy sonda znajdzie się na orbicie, żagiel zyskuje przewagę nad tradycyjnym napędem rakietowym.<br>Po pierwsze, nie wymaga zabierania w podróż
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego