Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 01.19
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
do tego kraju.
O jego wycofaniu do krajów ościennych ONZ zdecydowała po sierpniowym zamachu na swoją siedzibę w Bagdadzie. Wtedy ponad sto osób odniosło rany, a 22 zginęły. Wśród ofiar był specjalny wysłannik NZ do Iraku Sergio Vieira de Mello. Prawdopodobnie zamachowcy, którzy dokładnie znali plany budynku, byli powiązani z zagorzałym wrogiem Amerykanów, młodym ajatollahem Moktadą Sadrem.
Od kilku miesięcy Amerykanie prowadzą rozmowy o nadaniu siłom koalicji w Iraku mandatu ONZ, jednak przy zachowaniu amerykańskiego dowództwa. Na czerwcowym szczycie NATO w Stambule decyzję o zaangażowaniu się w iracką operacją ma podjąć sojusz północnoatlantycki.
- Mam nadzieję, że ONZ w najbliższych tygodniach powróci
do tego kraju.<br>O jego wycofaniu do krajów ościennych &lt;name type="org"&gt;ONZ&lt;/&gt; zdecydowała po sierpniowym zamachu na swoją siedzibę w &lt;name type="place"&gt;Bagdadzie&lt;/&gt;. Wtedy ponad sto osób odniosło rany, a 22 zginęły. Wśród ofiar był specjalny wysłannik &lt;name type="org"&gt;NZ&lt;/&gt; do &lt;name type="place"&gt;Iraku&lt;/&gt; &lt;name type="person"&gt;Sergio Vieira de Mello&lt;/&gt;. Prawdopodobnie zamachowcy, którzy dokładnie znali plany budynku, byli powiązani z zagorzałym wrogiem Amerykanów, młodym ajatollahem &lt;name type="person"&gt;Moktadą Sadrem&lt;/&gt;.<br>Od kilku miesięcy Amerykanie prowadzą rozmowy o nadaniu siłom koalicji w &lt;name type="place"&gt;Iraku&lt;/&gt; mandatu &lt;name type="org"&gt;ONZ&lt;/&gt;, jednak przy zachowaniu amerykańskiego dowództwa. Na czerwcowym szczycie &lt;name type="org"&gt;NATO&lt;/&gt; w &lt;name type="place"&gt;Stambule&lt;/&gt; decyzję o zaangażowaniu się w iracką operacją ma podjąć sojusz północnoatlantycki.<br>&lt;q&gt;- Mam nadzieję, że &lt;name type="org"&gt;ONZ&lt;/&gt; w najbliższych tygodniach powróci
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego