Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Detektyw
Nr: 3(151)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1999
milionów starych złotych) za skonfiskowane w 1951 roku gospodarstwo rolne wraz w wyposażeniem. Zabrano wtedy ziemię, budynki, płody rolne, złotą biżuterię i pieniądze. Funkcjonariusze UB zabrali nawet wóz drabiniasty, warchlaki, uprząż i pamiątki rodzinne. Konfiskatę uzasadniono wówczas wrogą działalnością gospodarza, wymierzoną w system komunistyczny.
Zgodnie z określonymi w roku 1990 zasadami przejmowania kompetencji i mienia od MO i SB, Urząd Ochrony Państwa przejął odpowiedzialność cywilnoprawną za szkody wyrządzone przez dawnych funkcjonariuszy SB po 1956 roku. Pozwy dotyczące lat wcześniejszych powinny być kierowane nie do UOP, lecz do innych reprezentantów skarbu państwa, to znaczy do MON lub urzędów skarbowych.
Nie wszystkie osoby
milionów starych złotych) za skonfiskowane w 1951 roku gospodarstwo rolne wraz w wyposażeniem. Zabrano wtedy ziemię, budynki, płody rolne, złotą biżuterię i pieniądze. Funkcjonariusze UB zabrali nawet wóz drabiniasty, warchlaki, uprząż i pamiątki rodzinne. Konfiskatę uzasadniono wówczas wrogą działalnością gospodarza, wymierzoną w system komunistyczny.<br>Zgodnie z określonymi w roku 1990 zasadami przejmowania kompetencji i mienia od MO i SB, Urząd Ochrony Państwa przejął odpowiedzialność cywilnoprawną za szkody wyrządzone przez dawnych funkcjonariuszy SB po 1956 roku. Pozwy dotyczące lat wcześniejszych powinny być kierowane nie do UOP, lecz do innych reprezentantów skarbu państwa, to znaczy do MON lub urzędów skarbowych.<br>Nie wszystkie osoby
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego