Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
zbiegłych z Warszawy socjalistów skupili się teraz w Genewie. Byli to obok Waryńskiego: Stanisław Mendelson, Szymon Diksztajn, Kazimierz Dłuski i Maria Jankowska. W założonym tu piśmie "Równość" ogłoszono w 1879 r. pierwszy program socjalistów polskich, opracowywany jeszcze w Warszawie, a z konspiracyjnych względów nazwany "brukselskim". Był to program ogólnikowy, w zasadzie oparty na marksizmie, lecz niewolny od naleciałości lassalizmu i anarchizmu. Mówił on o wielkim zadaniu klasy robotniczej, która dokona rewolucji społecznej, obali kapitalizm i doprowadzi do uspołecznienia środków produkcji. Triumf zasad socjalizmu - głoszono - jest koniecznym warunkiem pomyślnej przyszłości narodu polskiego.
Sprawa harmonijnego związania dwóch celów: zwycięstwa socjalizmu i wyzwolenia

Polski
zbiegłych z Warszawy socjalistów skupili się teraz w Genewie. Byli to obok Waryńskiego: Stanisław Mendelson, Szymon Diksztajn, Kazimierz Dłuski i Maria Jankowska. W założonym tu piśmie "Równość" ogłoszono w 1879 r. pierwszy program socjalistów polskich, opracowywany jeszcze w Warszawie, a z konspiracyjnych względów nazwany "brukselskim". Był to program ogólnikowy, w zasadzie oparty na marksizmie, lecz niewolny od naleciałości lassalizmu i anarchizmu. Mówił on o wielkim zadaniu klasy robotniczej, która dokona rewolucji społecznej, obali kapitalizm i doprowadzi do uspołecznienia środków produkcji. &lt;q&gt;Triumf zasad socjalizmu&lt;/&gt; - głoszono - &lt;q&gt;jest koniecznym warunkiem pomyślnej przyszłości narodu polskiego&lt;/&gt;.<br>Sprawa harmonijnego związania dwóch celów: zwycięstwa socjalizmu i wyzwolenia <br><br>Polski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!