Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
międzynarodowych". Zastrzegając że w obecnych warunkach nie jest to możliwe, formułowano jednocześnie cel tymczasowy: zdobycie "jak najszerszej autonomii narodowej i politycznej", którą w programie uważano "jedynie za ważny krok w dalszej pracy i walkach o zdobycie niezależnego bytu państwowego". W ramach autonomii postulowano sejm i szeroki samorząd terytorialny, oparty na zasadzie powszechnego, równego tajnego i bezpośredniego prawa wyborczego. Postulowano też szereg demokratycznych swobód obywatelskich: nietykalność osobistą, wolność prasy, zebrań, stowarzyszeń i strajków, równouprawnienia wszystkich wyznań i narodowości, zabezpieczenie mniejszościom narodowym praw kulturalnych oraz równouprawnienie polityczne kobiet.
Były to więc typowe postulaty programu liberalno-demokratycznego. Jednak tylko pozornie. Istotne bowiem oblicze klasowe
międzynarodowych". Zastrzegając że w obecnych warunkach nie jest to możliwe, formułowano jednocześnie cel tymczasowy: zdobycie "jak najszerszej autonomii narodowej i politycznej", którą w programie uważano "jedynie za ważny krok w dalszej pracy i walkach o zdobycie niezależnego bytu państwowego". W ramach autonomii postulowano sejm i szeroki samorząd terytorialny, oparty na zasadzie powszechnego, równego tajnego i bezpośredniego prawa wyborczego. Postulowano też szereg demokratycznych swobód obywatelskich: nietykalność osobistą, wolność prasy, zebrań, stowarzyszeń i strajków, równouprawnienia wszystkich wyznań i narodowości, zabezpieczenie mniejszościom narodowym praw kulturalnych oraz równouprawnienie polityczne kobiet.<br>Były to więc typowe postulaty programu liberalno-demokratycznego. Jednak tylko pozornie. Istotne bowiem oblicze klasowe
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!