Typ tekstu: Książka
Autor: Brzeziński Jerzy
Tytuł: Metodologia badań psychologicznych
Rok: 1996
w latach sześćdziesiątych 40% wszystkich przeprowadzonych przez psychologów społecznych badań empirycznych opierało się na "decepcji", a w latach siedemdziesiątych takich badań było już 60%.

Obrońcy wyżej opisanego postępowania argumentują, że po zakończeniu badania i tak odbywają z osobami badanymi sesje posteksperymentalne, w trakcie których szczegółowo omawiają, nic tym razem nie zatajając, wszystkie elementy przeprowadzonej procedury badawczej i odpowiadają na wszystkie pytania osób badanych. Takie wyprowadzenie osób badanych z błędu (ang. debriefing) ma być, zdaniem badaczy, skutecznym antidotum na ewentualne przykre konsekwencje uprzedniego wprowadzenia w błąd. Można przyjąć, że część osób badanych przyjmie z ulgą te "wyjaśnienia" i uspokojona opuści laboratorium.

Można
w latach sześćdziesiątych 40% wszystkich przeprowadzonych przez psychologów społecznych badań empirycznych opierało się na "decepcji", a w latach siedemdziesiątych takich badań było już 60%.<br><br>Obrońcy wyżej opisanego postępowania argumentują, że po zakończeniu badania i tak odbywają z osobami badanymi sesje posteksperymentalne, w trakcie których szczegółowo omawiają, nic tym razem nie zatajając, wszystkie elementy przeprowadzonej procedury badawczej i odpowiadają na wszystkie pytania osób badanych. Takie wyprowadzenie osób badanych z błędu (ang. debriefing) ma być, zdaniem badaczy, skutecznym antidotum na ewentualne przykre konsekwencje uprzedniego wprowadzenia w błąd. Można przyjąć, że część osób badanych przyjmie z ulgą te "wyjaśnienia" i uspokojona opuści laboratorium.<br><br>Można
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego