Typ tekstu: Książka
Autor: Wolanowski Lucjan
Tytuł: Upał i gorączka
Rok: 1996
pierwszej wojny światowej naliczono trzysta tysięcy przypadków tyfusu wśród żołnierzy cofających się wojsk serbskich, około pół miliona ludzi zachorowało w Syrii.
Charles Nicolle, który na początku naszego stulecia wskazał na wesz jako roznosiciela choroby, pisał, że jest ona "pasożytem, który towarzyszy ludziom w wędrówkach, razem z nimi koczuje na obozowiskach, zatrzymuje się tylko na progu szpitala, tam gdzie chory ma do czynienia z mydłem, wodą i czystą bielizną".
To właśnie były rzeczy, których brakowało w znękanym wojną kraju.
Czinajew opowiada, że nie miał wytchnienia w rodzinnej wsi, gdyż wszyscy chorowali na tyfus. Stale wzywano go do różnych domów, aby pomagał chorym.
Po
pierwszej wojny światowej naliczono trzysta tysięcy przypadków tyfusu wśród żołnierzy cofających się wojsk serbskich, około pół miliona ludzi zachorowało w Syrii.<br> Charles Nicolle, który na początku naszego stulecia wskazał na wesz jako roznosiciela choroby, pisał, że jest ona "pasożytem, który towarzyszy ludziom w wędrówkach, razem z nimi koczuje na obozowiskach, zatrzymuje się tylko na progu szpitala, tam gdzie chory ma do czynienia z mydłem, wodą i czystą bielizną". <br> To właśnie były rzeczy, których brakowało w znękanym wojną kraju.<br> Czinajew opowiada, że nie miał wytchnienia w rodzinnej wsi, gdyż wszyscy chorowali na tyfus. Stale wzywano go do różnych domów, aby pomagał chorym.<br> Po
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego