Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
błonie szklistej i oddają cienkie gałązki układające się w postaci gęstego splotu.
Mięśnie przywłośne są zaopatrywane przez odpowiednie włókna nerwowe układu autonomicznego.
3. Gruczoły skóry
Skóra zawiera bardzo dużą liczbę gruczołów. Powstają one albo przez wpuklenie komórek warstwy rozrodczej naskórka do skóry właściwej, albo też rozwijają się w łączności z zawiązkami włosów.
Gruczoły występujące w skórze zwierząt ssących (skóra ptaków domowych nie ma gruczołów) mają rozmaitą budowę i różne znaczenie czynnościowe.
Do gruczołów skóry zalicza się: 1. gruczoły potowe, 2. gruczoły zapachowe, 3. gruczoły łojowe, 4. gruczoł mlekowy.
Gruczoły potowe - glandulae sudoriferae (ryc. 169, 177), są gruczołami cewkowymi pojedynczymi, których końcowy
błonie szklistej i oddają cienkie gałązki układające się w postaci gęstego splotu.<br>Mięśnie przywłośne są zaopatrywane przez odpowiednie włókna nerwowe układu autonomicznego.<br>3. Gruczoły skóry<br>Skóra zawiera bardzo dużą liczbę gruczołów. Powstają one albo przez wpuklenie komórek warstwy rozrodczej naskórka do skóry właściwej, albo też rozwijają się w łączności z zawiązkami włosów.<br>Gruczoły występujące w skórze zwierząt ssących (skóra ptaków domowych nie ma gruczołów) mają rozmaitą budowę i różne znaczenie czynnościowe.<br>Do gruczołów skóry zalicza się: 1. gruczoły potowe, 2. gruczoły zapachowe, 3. gruczoły łojowe, 4. gruczoł mlekowy.<br>Gruczoły potowe - glandulae sudoriferae (ryc. 169, 177), są gruczołami cewkowymi pojedynczymi, których końcowy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego