Typ tekstu: Książka
Autor: Kusch Włodzimierz
Tytuł: Co o promieniowaniu wiedzieć powinniśmy
Rok: 1998
nieznany, promieniotwórczy pierwiastek. Do badań dołączył jej mąż, znany fizyk, Piotr Curie. Po miesiącach ciężkiej pracy, polegającej na chemicznych operacjach, małżonkowie uzyskali produkt o dużej aktywności, co opisali: "...w końcu otrzymaliśmy substancję, której aktywność jest 400 razy większa niż aktywność uranu... Uważamy więc, że substancja, która wyodrębniliśmy z blendy smolistej zawiera metal dotychczas nieznany. Jeśli istnienie tego metalu zostanie potwierdzone, proponujemy od imienia kraju rodzinnego jednego z nas nazwać go polonium (polon)".
Ogłoszenie pierwszego komunikatu o wyniku prowadzonych prac wywołało szeroki oddźwięk i zainteresowanie takich fizyków jak Rutheford, W. Crookes, no i oczywiście Becquerel. Rozpoczęli oni prowadzić własne pomiary.
W ciągu
nieznany, promieniotwórczy pierwiastek. Do badań dołączył jej mąż, znany fizyk, Piotr Curie. Po miesiącach ciężkiej pracy, polegającej na chemicznych operacjach, małżonkowie uzyskali produkt o dużej aktywności, co opisali: "...w końcu otrzymaliśmy substancję, której aktywność jest 400 razy większa niż aktywność uranu... Uważamy więc, że substancja, która wyodrębniliśmy z blendy smolistej zawiera metal dotychczas nieznany. Jeśli istnienie tego metalu zostanie potwierdzone, proponujemy od imienia kraju rodzinnego jednego z nas nazwać go polonium (polon)".<br>Ogłoszenie pierwszego komunikatu o wyniku prowadzonych prac wywołało szeroki oddźwięk i zainteresowanie takich fizyków jak Rutheford, W. Crookes, no i oczywiście Becquerel. Rozpoczęli oni prowadzić własne pomiary.<br>W ciągu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego