Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 10.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
przymusowymi, lecz jeńcami wojennymi, a ci zgodnie z prawem międzynarodowym mogli być zmuszani do pracy. Dlatego nie zostali objęci świadczeniami fundacji odszkodowawczej.
Sprawa włoskich jeńców jest skomplikowana, gdyż Włochy były sojusznikiem Niemiec w czasie II wojny światowej. Po obaleniu Benito Musolliniego i podpisaniu przez władze włoskie we wrześniu 1943 roku zawieszenia broni z aliantami, około 600 tys. żołnierzy włoskich zostało aresztowanych przez Wehrmacht. Stali się jeńcami nie jako przeciwnicy w konflikcie zbrojnym, ale jako byli sojusznicy. Większość z nich została wywieziona do Niemiec i zmuszona do pracy, nierzadko w morderczych warunkach.
Jak udowadniali Włosi w berlińskim sądzie, połowa ich towarzyszy nie przeżyła
przymusowymi, lecz jeńcami wojennymi, a ci zgodnie z prawem międzynarodowym mogli być zmuszani do pracy. Dlatego nie zostali objęci świadczeniami fundacji odszkodowawczej.<br>Sprawa włoskich jeńców jest skomplikowana, gdyż &lt;name type="place"&gt;Włochy&lt;/&gt; były sojusznikiem &lt;name type="place"&gt;Niemiec&lt;/&gt; w czasie II wojny światowej. Po obaleniu &lt;name type="person"&gt;Benito Musolliniego&lt;/&gt; i podpisaniu przez władze włoskie we wrześniu 1943 roku zawieszenia broni z aliantami, około 600 tys. żołnierzy włoskich zostało aresztowanych przez &lt;name type="org"&gt;Wehrmacht&lt;/&gt;. Stali się jeńcami nie jako przeciwnicy w konflikcie zbrojnym, ale jako byli sojusznicy. Większość z nich została wywieziona do &lt;name type="place"&gt;Niemiec&lt;/&gt; i zmuszona do pracy, nierzadko w morderczych warunkach.<br>Jak udowadniali Włosi w berlińskim sądzie, połowa ich towarzyszy nie przeżyła
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego