Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
spowodowany posiadaniem dodatkowego elektronu; rys.1.2.1):


Krótkie przypomnienie: Co to jest wolny rodnik?

Termin "rodnik" jest stosowany powszechnie w chemii na oznaczenie grupy atomów, które zachowują się jak jedna jednostka (np. rodnik metylowy CH3). Znaczenie terminu "wolny rodnik" jest ściślej sprecyzowane: przez to pojęcie rozumiemy atom (lub cząsteczkę) zdolny do samodzielnego istnienia, mający jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Niektórzy dodają w tym miejscu: na orbicie walencyjnej.
Inni nie wprowadzają tego ograniczenia. Jakie ma ono znaczenie, przekonamy się wkrótce, gdy zajmiemy się jonami metali (p. 1.6.1).
Obecność niesparowanego elektronu sprawia, że wolne rodniki są (słabo) przyciągane przez pole
spowodowany posiadaniem dodatkowego elektronu; rys.1.2.1):<br>&lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit&gt;Krótkie przypomnienie: Co to jest wolny rodnik?&lt;/&gt;<br><br>Termin "rodnik" jest stosowany powszechnie w chemii na oznaczenie grupy atomów, które zachowują się jak jedna jednostka (np. rodnik metylowy CH3). Znaczenie terminu "wolny rodnik" jest ściślej sprecyzowane: przez to pojęcie rozumiemy atom (lub cząsteczkę) zdolny do samodzielnego istnienia, mający jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Niektórzy dodają w tym miejscu: na orbicie walencyjnej.<br>Inni nie wprowadzają tego ograniczenia. Jakie ma ono znaczenie, przekonamy się wkrótce, gdy zajmiemy się jonami metali (p. 1.6.1).<br>Obecność niesparowanego elektronu sprawia, że wolne rodniki są (słabo) przyciągane przez pole
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego