Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
obrębie ruin po dokonaniu zabiegów konserwatorskich (ok. 1980) utworzono amfiteatr. Na szczycie wieży dobry punkt widokowy. Obok mały pomnik (1987) Kazimierza Wielkiego. Nieco dalej poewangelicki kościół neogotycki z końca XIXw.
Przy ul. Farnej kościół paraf. gotycki z XIV/XVw., jednonawowy, odbudowany po pożarze w 1621-23. Prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym niższe i węższe od nawy, wzniesione ok. 1337, nawa z XVw. nakryta płaskim stropem w miejsce pierwotnego sklepienia gotyckiego. Na belce w gotyckim łuku tęczowym późnogotycka grupa pasyjna z pocz. XVIw. W 1955-60 na ścianach odsłonięto polichromię.
Składają się na nią liczne malowidła powstałe w 6 fazach: od XIV
obrębie ruin po dokonaniu zabiegów konserwatorskich (ok. 1980) utworzono amfiteatr. Na szczycie wieży dobry punkt widokowy. Obok mały pomnik (1987) Kazimierza Wielkiego. Nieco dalej poewangelicki kościół neogotycki z końca XIXw.<br>Przy ul. Farnej kościół paraf. gotycki z XIV/XVw., jednonawowy, odbudowany po pożarze w 1621-23. Prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym niższe i węższe od nawy, wzniesione ok. 1337, nawa z XVw. nakryta płaskim stropem w miejsce pierwotnego sklepienia gotyckiego. Na belce w gotyckim łuku tęczowym późnogotycka grupa pasyjna z pocz. XVIw. W 1955-60 na ścianach odsłonięto polichromię.<br>Składają się na nią liczne malowidła powstałe w 6 fazach: od XIV
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego