Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
bractw uprawiana była gdzieniegdzie propaganda rewolucyjna.
Rozwój bractw pociągnął za sobą opustoszenie karczem i spadek dworskich dochodów.
Szlachta skarżyła się, odwoływała do biskupów i do władz zaborczych. Rząd pruski pod wpływem tego ruchu przeprowadził (1845) wykup propinacji z rąk wielkiej własności, a przez to ograniczył płaszczyznę konfliktów między wsią a ziemiaństwem.
Paskiewicz wręcz zakazał organizowania bractw, natomiast obłożył gorzelnie wysokim podatkiem i kazał podnieść cenę wódki. W Galicji rząd austriacki pozostawił bractwom wolną rękę. Wkrótce potem wybuchło powstanie 1846 r. i w ogniu walki klasowej poszły w niepamięć przysięgi na wstrzemięźliwość.
Dla nas jest dziś zrozumiałe, że sama tylko walka z
bractw uprawiana była gdzieniegdzie propaganda rewolucyjna.<br>Rozwój bractw pociągnął za sobą opustoszenie karczem i spadek dworskich dochodów.<br>Szlachta skarżyła się, odwoływała do biskupów i do władz zaborczych. Rząd pruski pod wpływem tego ruchu przeprowadził (1845) wykup propinacji z rąk wielkiej własności, a przez to ograniczył płaszczyznę konfliktów między wsią a ziemiaństwem.<br>Paskiewicz wręcz zakazał organizowania bractw, natomiast obłożył gorzelnie wysokim podatkiem i kazał podnieść cenę wódki. W Galicji rząd austriacki pozostawił bractwom wolną rękę. Wkrótce potem wybuchło powstanie 1846 r. i w ogniu walki klasowej poszły w niepamięć przysięgi na wstrzemięźliwość.<br>Dla nas jest dziś zrozumiałe, że sama tylko walka z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego