Typ tekstu: Książka
Autor: Choiński Adam
Tytuł: Jeziora kuli ziemskiej
Rok: 2000
oceanicznej.
Dla strefy klimatu wilgotnego bardzo charakterystyczne są osady, takie jak: sapropel, czyli gytie lub dy, kreda jeziorna, ziemia okrzemkowa, ruda darniowa. W strefie klimatu suchego przeważa natomiast strącanie utworów chemicznych, które tworzą często pokłady np. różnych iłów wykorzystywanych w lecznictwie. Rycina 77 przedstawia uproszczony zarys występowania osadów na kuli ziemskiej, gdzie wyraźnie zaznacza się strefowość występowania przewagi osadów słodkowodnych i słonowodnych.

15
Ewolucja jezior

Powszechnie przyjmuje się, że czas istnienia jezior jest krótki. Jest to jednak daleko idące uproszczenie, które jest prawdziwe np. w odniesieniu do jezior polodowcowych. Przebieg ewolucji danego jeziora zależy bowiem od splotu czynników, takich jak:
-- typ
oceanicznej.<br>Dla strefy klimatu wilgotnego bardzo charakterystyczne są osady, takie jak: sapropel, czyli gytie lub dy, kreda jeziorna, ziemia okrzemkowa, ruda darniowa. W strefie klimatu suchego przeważa natomiast strącanie utworów chemicznych, które tworzą często pokłady np. różnych iłów wykorzystywanych w lecznictwie. Rycina 77 przedstawia uproszczony zarys występowania osadów na kuli ziemskiej, gdzie wyraźnie zaznacza się strefowość występowania przewagi osadów słodkowodnych i słonowodnych.<br><br>&lt;tit&gt;15<br>Ewolucja jezior&lt;/&gt;<br><br>Powszechnie przyjmuje się, że czas istnienia jezior jest krótki. Jest to jednak daleko idące uproszczenie, które jest prawdziwe np. w odniesieniu do jezior polodowcowych. Przebieg ewolucji danego jeziora zależy bowiem od splotu czynników, takich jak:<br>-- typ
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego