Typ tekstu: Książka
Tytuł: Alkohol a społeczeństwo. Postawy i zachowania Polaków wobec alkoholu i problemów alkoholowych
Rok: 2004
jest rodzajem wkładu w podnoszenie rangi zjawiska. Również identyfikacja "aktorów" uczestniczących w procesie konstruowania problemów jest udzieleniem "naukowego wsparcia" wcześniej wykrystalizowanemu podziałowi ról.

Substancje odurzające, w tym alkohol, są od stuleci znane społeczeństwom wszystkich kultur. Zmieniające się definicje substancji psychoaktywnych są czytelnym przykładem społecznej konstrukcji. Zakres kontroli nad poszczególnymi substancjami zmieniał się w zależności od dominującego poglądu na poziom ich przydatności bądź szkodliwości. Dostępność substancji zdefiniowanej jako silnie uzależniająca i odurzająca jest zwykle ograniczana przez odpowiednie uregulowania prawne. Zmiany w dostępności nie wiele miały wspólnego z "rzeczywistymi" cechami samych substancji, te bowiem zawsze były takie same (Hakarainen i inni, 1996).

Społeczna
jest rodzajem wkładu w podnoszenie rangi zjawiska. Również identyfikacja "aktorów" uczestniczących w procesie konstruowania problemów jest udzieleniem "naukowego wsparcia" wcześniej wykrystalizowanemu podziałowi ról. <br><br>Substancje odurzające, w tym alkohol, są od stuleci znane społeczeństwom wszystkich kultur. Zmieniające się definicje substancji psychoaktywnych są czytelnym przykładem społecznej konstrukcji. Zakres kontroli nad poszczególnymi substancjami zmieniał się w zależności od dominującego poglądu na poziom ich przydatności bądź szkodliwości. Dostępność substancji zdefiniowanej jako silnie uzależniająca i odurzająca jest zwykle ograniczana przez odpowiednie uregulowania prawne. Zmiany w dostępności nie wiele miały wspólnego z "rzeczywistymi" cechami samych substancji, te bowiem zawsze były takie same (Hakarainen i inni, 1996).<br><br>Społeczna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego