Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 10.04
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
II wojny światowej. Po obaleniu Benito Musolliniego i podpisaniu przez władze włoskie we wrześniu 1943 roku zawieszenia broni z aliantami, około 600 tys. żołnierzy włoskich zostało aresztowanych przez Wehrmacht. Stali się jeńcami nie jako przeciwnicy w konflikcie zbrojnym, ale jako byli sojusznicy. Większość z nich została wywieziona do Niemiec i zmuszona do pracy, nierzadko w morderczych warunkach.
Jak udowadniali Włosi w berlińskim sądzie, połowa ich towarzyszy nie przeżyła pobytu w Niemczech. Powoływali się na rozkaz Adolfa Hitlera, który nakazał traktowanie żołnierzy włoskich nie jako jeńców, lecz jako internowanych.
Z ekspertyzy prawnej niemieckiego ministra finansów wynika jednak, że byli żołnierze włoscy nie
II wojny światowej. Po obaleniu &lt;name type="person"&gt;Benito Musolliniego&lt;/&gt; i podpisaniu przez władze włoskie we wrześniu 1943 roku zawieszenia broni z aliantami, około 600 tys. żołnierzy włoskich zostało aresztowanych przez &lt;name type="org"&gt;Wehrmacht&lt;/&gt;. Stali się jeńcami nie jako przeciwnicy w konflikcie zbrojnym, ale jako byli sojusznicy. Większość z nich została wywieziona do &lt;name type="place"&gt;Niemiec&lt;/&gt; i zmuszona do pracy, nierzadko w morderczych warunkach.<br>Jak udowadniali Włosi w berlińskim sądzie, połowa ich towarzyszy nie przeżyła pobytu w &lt;name type="place"&gt;Niemczech&lt;/&gt;. Powoływali się na rozkaz &lt;name type="person"&gt;Adolfa Hitlera&lt;/&gt;, który nakazał traktowanie żołnierzy włoskich nie jako jeńców, lecz jako internowanych.<br>Z ekspertyzy prawnej niemieckiego ministra finansów wynika jednak, że byli żołnierze włoscy nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego