Typ tekstu: Strona internetowa
Autor: Krzysztof Bychowski
Tytuł: strona internetowa mieszkańców Marek
Rok: 2003
tylko o losach Polski ale całej Europy. Przez niektórych nazwana "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata gdyż w razie zwycięstwa Armii Czerwonej nie tylko chrześcijaństwo doznałoby klęski, ale i cała cywilizacja zachodnia znalazłaby się w niebezpieczeństwie".
Obok Radzymina i Ossowa gdzie toczyły się walki z hordami bolszewickimi również Marki odegrały znaczną rolę w tym zwycięstwie. Co prawda w Markach nie toczyły się bezpośrednie boje ale Pałacyk Briggsów w sierpniu 1920 roku był siedzibą sztabu Grupy Operacyjnej gen. Lucjana Żeligowskiego. To w Markach zapadały rozkazy dotyczące działań wojennych.
W naszym mieście skoncentrowano dowództwa:
- 11 dywizji piechoty płk. Bolesława Jaźwińskiego
- 1 Litewsko - Białoruskiej
tylko o losach Polski ale całej Europy. Przez niektórych nazwana "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata gdyż w razie zwycięstwa Armii Czerwonej nie tylko chrześcijaństwo doznałoby klęski, ale i cała cywilizacja zachodnia znalazłaby się w niebezpieczeństwie". <br>Obok Radzymina i Ossowa gdzie toczyły się walki z hordami bolszewickimi również Marki odegrały znaczną rolę w tym zwycięstwie. Co prawda w Markach nie toczyły się bezpośrednie boje ale Pałacyk Briggsów w sierpniu 1920 roku był siedzibą sztabu Grupy Operacyjnej gen. Lucjana Żeligowskiego. To w Markach zapadały rozkazy dotyczące działań wojennych. <br>W naszym mieście skoncentrowano dowództwa: <br>- 11 dywizji piechoty płk. Bolesława Jaźwińskiego <br>- 1 Litewsko - Białoruskiej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego