Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
ok. 8%. Tworzeniu się ozonu w troposferze sprzyja obecność tlenków azotu, tlenku węgla i innych związków chemicznych powstających w procesach produkcyjnych różnych gałęzi przemysłu (H. Vockenhuber, 1995).
W dolnej troposferze proces tworzenia się ozonu zależy od stężenia wymienionych związków chemicznych i od warunków pogodowych. Podczas pogody antycyklonalnej, bezchmurnej, stężenie ozonu zwiększa się nawet z dnia na dzień.
Zwiększona ilość ozonu w troposferze jest szkodliwa dla świata organicznego. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) stężenie ozonu wynoszące 30 ppb (parts per bilion) już szkodliwie działa na ludzi, zwierzęta i rośliny. U ludzi np. drażni system oddechowy, a u roślin zakłóca proces fotosyntezy.
Istnienie
ok. 8%. Tworzeniu się ozonu w troposferze sprzyja obecność tlenków azotu, tlenku węgla i innych związków chemicznych powstających w procesach produkcyjnych różnych gałęzi przemysłu (H. Vockenhuber, 1995).<br> W dolnej troposferze proces tworzenia się ozonu zależy od stężenia wymienionych związków chemicznych i od warunków pogodowych. Podczas pogody antycyklonalnej, bezchmurnej, stężenie ozonu zwiększa się nawet z dnia na dzień.<br> Zwiększona ilość ozonu w troposferze jest szkodliwa dla świata organicznego. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) stężenie ozonu wynoszące 30 ppb (parts per bilion) już szkodliwie działa na ludzi, zwierzęta i rośliny. U ludzi np. drażni system oddechowy, a u roślin zakłóca proces fotosyntezy.<br> Istnienie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego