Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Stolica
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1962
i najszlachetniejsze. Ci, którzy kobiet bronią, odnoszą w sporze zwycięstwo i malują sylwetkę "dwornej pani", którą zdobią liczne zalety:
Jak widzimy Górnicki składa hołdy "wiecznej kobiecości". Dążność do wyższej kultury obyczajowej zaczyna cechować wiek XVI, oto np. jeden z przepisów "dobrego tonu": nie wybierać brudną ręką w misy najlepszych kąsków, zwłaszcza gdy się je wspólnie z "twarzą piękną", której obyczaj rycerski nakazuje służyć".
Pewne rozluźnienie obyczajów wkrada się w XVI wieku do życia towarzyskiego. Kobieta jest częściej dopuszczana do uroczystości niż w wiekach średnich, życie staje się więcej wystawne w jedzeniu, piciu, ubraniu i przyjęciach.
Od tego rodzaju życia odbiegały stosunki we
i najszlachetniejsze. Ci, którzy kobiet bronią, odnoszą w sporze zwycięstwo i malują sylwetkę "dwornej pani", którą zdobią liczne zalety: &lt;gap&gt; <br>Jak widzimy Górnicki składa hołdy "wiecznej kobiecości". Dążność do wyższej kultury obyczajowej zaczyna cechować wiek XVI, oto np. jeden z przepisów "dobrego tonu": nie wybierać brudną ręką w misy najlepszych kąsków, zwłaszcza gdy się je wspólnie z "twarzą piękną", której obyczaj rycerski nakazuje służyć".<br>Pewne rozluźnienie obyczajów wkrada się w XVI wieku do życia towarzyskiego. Kobieta jest częściej dopuszczana do uroczystości niż w wiekach średnich, życie staje się więcej wystawne w jedzeniu, piciu, ubraniu i przyjęciach.<br>Od tego rodzaju życia odbiegały stosunki we
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego