Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Bolesławskie Zeszyty Historyczne
Nr: 6
Miejsce wydania: Bolesław
Rok: 1997
Jej wymienione jest jako nauczyciela rysunków i informacja, że uczyła w latach: 1929-1939 (3).
Innocenty Libura we wspomnieniach zatytułowanych "Miłośniczka ziemi Olkuskiej - Maria Płonowska" tak pisze (2):
"Czarowi jej olejnych widoczków i pastelowych portretów znanych mi ludzi, uległem będąc czternastoletnim podrostkiem. Były to wizje otaczającego świata ukazane oczami artysty zwykłym zjadaczom chleba w zapadłej mieścinie.
Oto znane sosenki na piaskach o powykręcanych jakby od żaru słonecznego konarach koloru miedzi. Oto kwitnący sad na Czarnej Górze z sylwetką miasta w głębi..., oto Pomorzańskie Skałki i rozlewisko Błędowskiej Pustyni, Fiołkowa, Rabsztyn!
To pani Płonowska malowała... to obraz pani Płonowskiej - powtarzało się w tych okolicznościach
Jej wymienione jest jako nauczyciela rysunków i informacja, że uczyła w latach: 1929-1939 (3).<br>Innocenty Libura we wspomnieniach zatytułowanych "Miłośniczka ziemi Olkuskiej - Maria Płonowska" tak pisze (2):<br>&lt;q&gt;"Czarowi jej olejnych widoczków i pastelowych portretów znanych mi ludzi, uległem będąc czternastoletnim podrostkiem. Były to wizje otaczającego świata ukazane oczami artysty zwykłym zjadaczom chleba w zapadłej mieścinie.<br>Oto znane sosenki na piaskach o powykręcanych jakby od żaru słonecznego konarach koloru miedzi. Oto kwitnący sad na Czarnej Górze z sylwetką miasta w głębi..., oto Pomorzańskie Skałki i rozlewisko Błędowskiej Pustyni, Fiołkowa, Rabsztyn!<br>To pani Płonowska malowała... to obraz pani Płonowskiej - powtarzało się w tych okolicznościach
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego