cyt-za

Porady językowe

cyt. za...
20.05.2008
Czy w przypisach po wyrażeniu cyt. za powinniśmy postawić dwukropek?
kłopoty z dz. cyt.
18.09.2014
W jaki sposób należy w przypisach skrócić opis bibliograficzny (stosując dz. cyt.) w przypadku, gdy powtarzają się dwa bardzo podobne tytuły tego samego autora, z których jeden całkowicie zawiera się w drugim, tzn. np. kilkakrotnie występuje Jakiś tytuł i Jakiś tytuł. Ćwiczenia? Obie pozycje są z tego samego roku. Zapis: Jakiś tytuł..., dz. cyt. jest niejednoznaczny.
Pozdrawiam.
prze-
19.03.2012
O ile wiem ze słowników, przedrostek prze- dodaje się jedynie do czasowników i przymiotników. W związku z tym ciekawi mnie, czy można dodawać prze- do rzeczowników. Mam tu na myśli głównie bardzo popularne wśród internautów słowa przekozak i – tu przepraszam za wyrażenie – przechuj. Chciałbym spytać, czy można w ten sposób tworzyć rzeczowniki (bo przedrostkiem prze- nie są chyba te w słowach przekupka, przełom czy przejście), a także przymiotniki, jak np. przebrzydki.
Kłaniam się,
W.T.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... podjęcia z jej wykonaniem, przy czym, jak to formułuje Bross (cyt. za Ehrlichem 1994, s. 51), "w większości spotykanych w praktyce sytuacji...
  • ... się już dawno orientować w sensie i konsekwencjach swoich czynów" (cyt. za Tadeusz Dyniewski: Zbrodnia - zdrada - kara, KAW 1986).
    Los jeszcze raz...
  • ... prowadzącego do nagłego rozwiązania problemu" jak pisze D.L. Wilson (cyt. za W. Kunickim-Goldfingerem 1989, s. 239). Nabywanie wiedzy przez wgląd...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego