jednakowoż

Wielki słownik ortograficzny PWN

jednakowoż by (jednakowoż aby)

Słownik języka polskiego PWN

jednakowoż daw.; zob. I jednak.

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

jednakowoż
16.04.2008
Witam serdecznie.
Mam pytanie odnośnie słowa jednakowoż. Czy używanie tego słowa może być obecnie uznawane za niewłaściwe ze względu na jego wyjście z mowy powszechnej? Czasami używam tego słowa (ale nie notorycznie) i wydaje mi się, że osoby postronne często traktują to jak dziwactwo i błąd. Czy powinienem zaprzestać używania tego słowa ze względu na jego „archaizację”?
A jednak gotyk
13.02.2015
Szanowni Państwo!
Od kilku dni zastanawia mnie kwestia pisowni nazewnictwa styli architektonicznych, ze szczególnym uwzględnieniem gotyku. Dotąd, w żadnym opracowaniu naukowym, nie spotkałam się z pisownią tego słowa z użyciem wielkiej litery; nie proponuje tego także moje wydanie Słownika wyrazów obcych PWN, choć jest ono dosyć stare... Znajoma osoba jednakowoż bardzo upiera się przy pisowni Gotyk, powołując się na fakt, że słowo to jest pochodzenia obcego oraz na słownik (nie znam wydania).
Co robi toster?
18.04.2014
Pytanie jest z pozoru błahe, jednakowoż stało się już tematem wielu kłótni. Przyjmując, że urządzenie kuchenne o nazwie toster „produkuje” tosta, to w takim razie co jest tworem tzw. opiekacza? Wiele osób skłania się do używania również słowa tost czy zapiekanka, co w mojej opinii wydaje się stwierdzeniem błędnym, źle opisującym rzeczywistość. Czy zatem zasadny byłby tutaj nowy twór językowy, dla przykładu opiekanka?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... żołnierze spoglądali spode łba, jakby czekali okazji, żeby cichcem czmychnąć. Jednakowoż był tam również Olek Lampion, który jeszcze nigdy w życiu...
  • ... kochają papieża, witają go w ojczyźnie w transie niemal, pouczeń jednakowoż w życie nie wcielają. To rzeczywiście bolesne.

    Nie w pełni...
  • ... znacznie lepiej znoszę wszelkie cierpienia moralne. Nie lubię się fotografować, jednakowoż lubię oglądać się na zdjęciach. Z tego wysnułem nawet raz...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego