niemal

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

niemal «partykuła komunikująca, iż to, o czym mowa, nie zostało osiągnięte i że niewiele brakuje, aby się urzeczywistniło, np. Skarpety były niemal w strzępach.»
niemal nie «przysłówek komunikujący, iż to, o czym jest mowa, ma miejsce w tak małym stopniu, że niewiele brakuje, żeby nie nastąpiło, np. Niemal nie mogła oddychać.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

niemal metrowy
14.09.2009
Mam wątpliwość w określaniu odległości. Napisałbym bliskometrowy, ale niemal metrowy. Która forma jest bliższa ideału (normy)?
Pozdrowienia.
Paweł Staszczak
Kawusia i chlebuś
6.02.2019
Dot. odpowiedzi z 28.01.2019 na pytanie „Czy użycie zbieranie pieniążków (a nie pieniędzy) jest poprawne?”.

W 500 zagadkach o języku polskim Andrzeja Markowskiego jest rozdział pt. Do magli szła w krawatce, a w nim pytanie o chlebuś i kawusię. W odpowiedzi czytamy, że to krakowski regionalizm (sic!), a dalej: „Jeśli w Krakowie ktoś pyta: Czy dolać jeszcze trochę kawusi, a może dołożyć chlebusia?, nie znaczy to wcale, że traktuje pytanego jak dziecko (...). Tak się tam po prostu mówi”.
spójnik na początku zdania
22.03.2010
Szanowna Redakcjo,
czy poprawne jest rozpoczęcie drugiego zdania od spójnika również w wypowiedzi: „Nie należy kłamać, ponieważ szczerość jest podstawą dobrych relacji. Również dlatego, że w ten sposób możemy sprawic przykrość drugiemu człowiekowi”?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... sześćdziesiątych. Płyta została odrzucona przez pokolenie Woodstock i potrzeba było niemal 10 lat, by nowatorskie brzmienie i teksty przyjęte zostały jako...
  • ... z Krościenka, dotychczasowy wiceprezes Związku. Przeszedł w wyborach, zdobywając głosy niemal wszystkich delegatów.
    - Dzisiaj za najważniejsze uważam przeprowadzenie zmian w Domu...
  • ... się już kobiet, które zasłaniają twarze, choć kiedy byłem dzieckiem, niemal wszystkie mężatki nosiły zasłony. - Przez chwilę milczał, jak gdyby się...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego