niezupełnie

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

niezupełny «nieobejmujący całości»
• niezupełnie

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

(nie)zupełnie nowy
3.03.2012
Moje pytanie dotyczy sformułowania zupełnie nowy – czy jest tu jakikolwiek błąd językowy czy logiczny? Spotkałem się z argumentacją mówiącą o tym, że nowy jest po prostu nowy i nie potrzeba wzmacniać go słowem zupełnie. Jednak z drugiej strony można tak powiedzieć o każdym innym użyciu słowa zupełnie: zupełnie inny (wystarczy inny), zupełnie się zgadzać (po prostu zgadzać się). Czy zatem zupełnie nowy i nowy to na pewno to samo?
Pozdrawiam
Byliśmy z Jasiem...
27.10.2008
Opowiadałam, jak to byliśmy z Jasiem w przychodni (tj. mój syn Jaś i ja), kiedy ktoś zwrócił mi uwagę, że wprowadzam słuchacza w błąd, używając formy byliśmy w odniesieniu do dwóch osób, ponieważ sugeruje ona, że w przychodni był z nami jeszcze ktoś trzeci. Jeśli zatem opowiadam o nas dwojgu, tzn. moim synu i mnie samej, powinnam użyć zdania „Byłam z Jasiem w przychodni”. Nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ uważam, że dwoje to już my, więc miałam prawo powiedzieć „Byliśmy z Jasiem”.
elektronowy i elektroniczny, fizykalny i fizyczny
6.06.2015
Szanowni Państwo,
proszę o pomoc w zrozumieniu różnicy między słowami elektronowy i elektroniczny. Elektronika jest tak ściśle związana z elektronami, że wybór właściwego przymiotnika nieraz nie jest dla mnie jasny. Czy da się je ściśle rozróżnić?
Podobnie zastanawia mnie rozróżnienie między fizyczny a fizykalny. Czy fizykalny jest po prostu zawężeniem znaczenia słowa fizyczny (a elektroniczny zawężeniem znaczenia słowa elektronowy?)
Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... głowę, możliwe też, że głos, który wychodził ze mnie, był niezupełnie ludzki.
    - Alicja...!!! - charczałam w nieopanowanym szale. - Na litość boską...!!! Paweł...
  • ... szereg działów, ale także i problemów po dziś dzień jeszcze niezupełnie rozwiązanych - napisał Jerzy Hajdukiewicz w swym opracowaniu "Podstawowe wiadomości o...
  • ... sprawia, że osoby porównujące intensywność zapachu kolejnych wzorców mogą stwierdzać niezupełnie równomierny jej przyrost.
    Podsumowując prezentację podstawowych praw psychofizycznych, Webera-Fechnera...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego