pokonywać

Wielki słownik ortograficzny PWN

pokonywać -nuję (a. -nywam), -nują (a. -nywają); -nuj•cie (a. -nywaj•cie); -nywał

Słownik języka polskiego PWN

pokonaćpokonywać
1. «odnieść zwycięstwo nad kimś»
2. «usunąć, ominąć przeszkody uniemożliwiające działanie i osiągnąć zamierzony cel»
3. «przebyć jakąś odległość»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Jak oznaczyć błędną formę?
5.06.2009
Proszę o sprecyzowanie, kiedy, gdzie i jak używa się wykrzyknika na oznaczenie błędnej formy. Czy tylko w słownikach? Czy ma to postać !rożno, czy ! rożno (z odstępem), czy może nie ! rożno? Czy to notacja wprowadzana doraźnie w danym słowniku i różna pomiędzy słownikami, czy przeciwnie – ujednolicona, określona jakąś normą? Czy takie !rożno stosowane jest tylko jako nagłówek artykułu hasłowego, czy również w tekście ciągłym? Czy dodatkowe wyróżnienie italikami jest pożądane / potrzebne?
Podróżujący
8.05.2016
Słowo podróżujący w zdaniu Podróżujący z determinacją pokonywał jednakże zakręty losu jest imiesłowem przymiotnikowym czynnym pełniącym funkcję rzeczownika, a dokładniej podmiotu?
GOT, czyli ‘jednostka odległości w terenie’
18.09.2017
Szanowni Państwo,
w turystyce górskiej używa się jednostki GOT. Czy nazwa ta jest jakimś skrótowcem i czy powinniśmy zapisywać ją w odmianie tak jak skrótowiec, np. Nasza trasa wyniosła 20 GOT-ów?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... dla armii chińskiej. Mogła ona przenosić masę 200-250 kg, pokonując około 10 kilometrów dziennie na górzystych ścieżkach. Urządzenie to działało...
  • ... życia. Sam uważa się za żołnierza na posterunku. - Lepiej umrzeć pokonując wroga niż oczekując żałosnej, powolnej śmierci - powiedział kiedyś.
    Zwracając się...
  • ... Przyjdzie im także zmagać się z najbardziej dziką przyrodą oraz pokonywać spienione rzeczne nurty w pontonie. Dziesięciodniowy finał zawodów odbędzie się...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego