rozgłośny

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

rozgłośny
1. «donośny, hałaśliwy»
2. «cieszący się rozgłosem»

• rozgłośnie

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

ekskluzywna porada
29.04.2010
Nurtuje mnie coraz częstsze (szczególnie w Internecie) używanie słowa ekskluzywny w znaczeniu 'dostępny na wyłączność' (jak w ekskluzywny wywiad, ekskluzywne wideo itp.). Z jednej strony brzmi mi to bardzo jak kalka z języka angielskiego, z drugiej obrońcy stosowania go w ten sposób również w języku polskim powołują się na słownikowe: „1. przeznaczony dla zamkniętej grupy osób”. Czy można więc mówić o ekskluzywnym wywiadzie jako o wywiadzie, który publikujemy z prawami do wyłączności?
trzy kreski powyżej zera
21.05.2003
Witam serdecznie!
Chciałbym prosić o wyjaśnienie pewnego problemu radiowego. Otóż w ostatnim czasie pojawiła się w naszej rozgłośni pewna wątpliwość zgłoszona przez jednego ze słuchaczy: czy poprawne, ewentualnie dopuszczalne jest używanie formy kreski powyżej (poniżej) zera przy podawaniu aktualnej temperatury? O ile mi wiadomo, forma ta jest obecnie dość powszechnie stosowana zarówno w radio jak i telewizji.
Pozdrawiam, Jerzy Piekarczyk
PS. Bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi, więc jeżeli jest to możliwe, prosiłbym bardzo o rychłą reakcję.
Usłyszycie państwo...?
9.09.2003
Szanowni Państwo!
Pracuję w jednej z rozgłośni radiowych i ostatnio wywiązała się dyskusja na temat stosowania form czasownika występujących przy wyrazie państwo. Czy prawidłowe jest użycie: „Za chwilę usłyszycie państwo...” czy też: „Za chwilę usłyszą państwo....”? Która z tych form jest poprawna? Usłyszycie państwo to wg mnie nienaturalne połaczenie formy za chwile usłyszycie z dodatkiem grzecznościowego państwo. Lepsze wydaje mi się sformułowanie usłyszą państwo, ale opinie na ten temat są podzielone. Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję
MK

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Pomimo że w liście nie pada nawet słowo o toruńskiej rozgłośni, autor twierdzi, że "list apostolski ČSzybki rozwójÇ jest tak skonstruowany...
  • ... hardrockowych rytmów i głupich, amerykańskich riffów. Ale nagła odmiana warszawskiej rozgłośni wydaje mi się kolejnym kamyczkiem rzuconym na grób rodzimego rock...
  • ... możesz słuchać muzyki, posiada też własną bazę linków do najciekawszych rozgłośni internetowych na świecie.

    Na piechotę
    Innym wyjściem w poszukiwaniu ciekawych...

Encyklopedia PWN

sygnał dźwiękowy (np. krótki fragment muz.), służący do identyfikacji danej rozgłośni radiowej oraz wypełnienia krótkich przerw między audycjami.

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego