stąd

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

stąd
1. «zaimek wyznaczający miejsce, w którym znajduje się osoba mówiąca lub z którego zaczyna się jakieś działanie, np. Zabierz stąd tego psa.»
2. «zaimek wskazujący na źródło, przyczynę lub punkt wyjścia czegoś, np. Stąd biorą się jego kłopoty.»
3. «zaimek wprowadzający zdanie lub jego równoważnik, które określają następstwo wcześniejszego faktu, np. Nie przestrzegano higieny, stąd częste choroby zakaźne.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Patrząc stąd, świat zdaje się nie mieć końca
1.11.2009
Witam,
czytając Lapidarium III Ryszarda Kapuścińskiego, spotkałam się z następującym zdaniem: „Nic tu nie ogranicza człowieka i ponieważ patrząc stąd, świat zdaje się nie mieć końca, i my poddajemy się złudzeniu, że oto dotykamy wieczności”. Czy konstrukcja ta nie zawiera błędu? Wygląda to tak, jakby imiesłów patrząc odnosił się do świata, a przecież podmiotem jest człowiek (tudzież my).
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Felicyta
witkacyzmy
9.04.2008
Szanowni Eksperci!
Czy jatros i jatromantis to wyrazy-cytaty, czy częściowo spolszczone? Co mogą oznaczać, od jakich wyrazów podstawowych i z jakiego języka pochodzić, które znajdują się w manifeście Witkacego „Z Papierka Lakmusowego’’: neo-pseudkretynizm, neo-kabotynizm, solipsoderyzm, neo-humbugizm, mistyficyzm, fiktobydlęcyzm, i czy błaźnizm, papugizm, małpizm, filutyzm, gitaryzm, piurglabizm są hybrydami? Czy można je uznać za hybrydy złożone z obcej podstawy słowotwórczej i gr. sufiksu -izm, oznaczającego potocznie doktrynę, teorię, kierunek artystyczny np. papugizm: tur. papahan + sufiks -izm (gr. -isma, ismos)?
Monika Czarnota
jechać, jeździć, jazda itp.
23.01.2008
Z czego wynikają dość kuriozalne zmiany w rdzeniu w takich formach, jak: jechać, jadę, jedziesz, jeździć, jazda? Oboczność e: a w języku polskim jest powszechna wskutek tzw. przegłosu polskiego, ale chciałbym wiedzeć, dlaczego w tym czasowniku raz pojawia się ch, raz d (zmiękczone ewentualnie do ), a czasem dodatkowo przed nim jeszcze z?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... są w czasie rzeczywistym, bez oczekiwania na ściągnięcie całego pliku). Stąd tak ważne jest utrzymanie jakości ciągłego przekazu, któremu daleko jeszcze...
  • ... tak, jak dotąd częściowo wyludniał się na zimę. Ci, którzy stąd wyjechali, tym razem nie mieli już tu powrócić i głosy...
  • ... spotykane w praktyce tzw. specjalne betony cementowe. Nazwę "specjalne" uzyskały stąd, że betony te przystosowane są do specjalnego przeznaczenia i muszą...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!