więc

Wielki słownik ortograficzny PWN

więc by (więc aby)

Słownik języka polskiego PWN

więc I
1. «spójnik przyłączający zdanie lub inne wyrażenie, które przedstawia skutek tego, o czym była wcześniej mowa, lub wniosek wynikający z treści poprzedniego zdania, np. Uśmiechnęła się, więc pewnie była zadowolona.»
2. «spójnik, zwykle w połączeniu z poprzedzającym słowem a, rozpoczynający wyliczanie, podsumowanie lub charakterystykę tego, o czym była mowa, np. Przyjechała cała rodzina, a więc siostry, bracia, ciotki, wujowie.; Ślub jest o dwunastej, a więc za godzinę.»
więc II pot. «partykuła wprowadzająca nawiązanie do poprzedzającego kontekstu lub do sytuacji, np. Więc co masz zamiar teraz robić?, albo poprzedzająca odpowiedź na czyjeś pytanie, np. Kto rozpoczął tę wojnę? – A więc po kolei, to było tak ...»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Synonimy

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!