szykować się

Słownik języka polskiego PWN

szykować się
1. «przygotowywać się do czegoś lub planować coś»
2. «być tym, co najpewniej nastąpi»
3. pot. «przygotowywać się do schwytania kogoś lub zrobienia komuś czegoś złego»

Porady językowe

Wyświecić a wyświęcić
27.04.2016
Szanowni Państwo,
z SWTiK dowiedziałem się o błędnym używaniu słowa wyświęcić zamiast wyświecić. Zastanawiam się, co w takim razie z prześwięcić i święcić się (coś się święci).
Jaka jest etymologia tych słów i czy w tym wypadku nie ma już żadnego błędu w użyciu i oba pochodzą od święcenia? Drugie wygląda tak, jakby chodziło o 'zanoszenie się na coś wyjątkowego', a pierwsze na nawiązanie do 'kropienia wodą'.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Byliśmy z Jasiem...
27.10.2008
Opowiadałam, jak to byliśmy z Jasiem w przychodni (tj. mój syn Jaś i ja), kiedy ktoś zwrócił mi uwagę, że wprowadzam słuchacza w błąd, używając formy byliśmy w odniesieniu do dwóch osób, ponieważ sugeruje ona, że w przychodni był z nami jeszcze ktoś trzeci. Jeśli zatem opowiadam o nas dwojgu, tzn. moim synu i mnie samej, powinnam użyć zdania „Byłam z Jasiem w przychodni”. Nie zgadzam się z tą opinią, ponieważ uważam, że dwoje to już my, więc miałam prawo powiedzieć „Byliśmy z Jasiem”.
Popyt, podaż
2.02.2016
Zastanawia mnie pochodzenie dwóch słów: popyt oraz podaż. Szykuję pewien projekt zaliczeniowy i niezwykle istotne dla mnie jest, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą te dziwnie (przynajmniej dla mnie) brzmiące słowa.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... z poprzednim komendantem zaczęliście wprowadzać wiele zmian w pracy policji. Szykują się kolejne nowinki?
    - Będę kontynuował to, co już rozpoczęte. Przede wszystkim...
  • ... budowę rozpoczęto 9 grudnia, ma już 30 m. Teraz górnicy szykują się do uruchomienia tarczy, która przekopie drugi. Jednocześnie budowana jest stacja...
  • ... Japońskiej Iga Dżochowska: - Zainteresowanie jest po obu stronach - deklaruje. Teraz szykuje się do odwiedzin sierot z Kobe, zapowiada wyjazdy wolontariuszy z Centrum...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego