zbiorowość

Wielki słownik ortograficzny PWN

zbiorowość -ści

Słownik języka polskiego PWN

zbiorowość «ogół ludzi wyodrębnionych ze względu na jakieś kryterium»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Dlaczego bracia, księża, dzieci?
13.03.2018
Szanowni Państwo,
skąd się wzięła nieregularna liczba mnoga wyrazów brat i dziecko? Czy są jeszcze jakieś rzeczowniki, które odmieniają się tak jak dziecko lub tak jak brat, czy też są to „wyjątki absolutne”? Końcówkę -a w mianowniku liczby mnogiej mają też ksiądz i książę. Czy coś je łączy z bratem?

Łączę wyrazy szacunku
AW
nazwy zbiorowe a liczba pojedyncza
16.10.2006
Jak brzmią nazwy osób (mężczyzny i kobiety) należących do rodów (narodów, plemion): Farerów, Anglów, Wolsków, Jazygów, Ariów, Osków, Waregów, Azów? Przypadki mianowników Bojko, Scyta czy Ajnu nakazują daleko idącą ostrożność w samodzielnym tworzeniu takich nazw, a co do pań, też przyrostków jest nieraz po kilka do wyboru: np. Farerka lub Fareryjka, Waregijka lub Wareżka.
Bieszczady
5.12.2002
Dzień Dobry!
Zwracam się z zapytaniem odnośnie odmiany nazwy Bieszczady. Winno być Bieszczadów czy Bieszczad? Słownik dopuszcza obie wersje, jednak ze względów historycznych wydaje się, że jedynie pierwsza jest właściwa.
Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Katarzyna K.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... u, działają środowiska i oddolnie zbudowane instytucje walczące o pamięć zbiorowości "próbowanych ogniem" komunistycznego totalizmu.
    Cel jest dwojaki: prócz historycznej rejestracji...
  • ... do dziewcząt jest, w przybliżeniu, jak 1 : 3 w ogólnopolskiej zbiorowości uczniów i uczennic oraz jak 1 : 1,5 w populacji...
  • ... dźwiękami. Językiem, którym komunikujemy się z innymi ludźmi, wspólnym dla zbiorowości systemem znaków. Mowa (w rozumieniu polszczyzny, chińskiego, suahili) jest językiem...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego