O korpusie

Korpus to dowolny zbiór tekstów, w którym czegoś szukamy...

Korpus tekstów musi być odpowiednio zrównoważony gatunkowo, chronologicznie, stylowo, terytorialnie i pod innymi względami, np. ze względu na wiek i płeć autorów. Rodzaj zrównoważenia korpusu zależy od celów, jakim korpus służy.

Nasz korpus tekstów polskich to fragment słownikowej kuchni, czyli autentyczny materiał językowy, na którego podstawie opisujemy znaczenia słów i konstrukcji. Pojedyncze zdania z tekstów korpusu zamieszczamy w słownikach jako przykłady ilustrujące znaczenia.

Korpus wykorzystywany do tworzenia słowników ogólnych powinien gromadzić teksty z różnych dziedzin tematycznych, stylów i źródeł.

Zrównoważony tematycznie i gatunkowo Korpus Języka Polskiego PWN liczy 70 milionów słów. Cały korpus, włączając archiwa prasowe i klasykę literacką od średniowiecza, zawiera 100 milionów słów. Składa się z tekstów książek, czasopism, druków ulotnych i akcydensowych (np. reklam, instrukcji obsługi, regulaminów, ulotek wyborczych), stron internetowych oraz tekstów mówionych. W porównaniu z innymi korpusami na świecie nasz zbiór zawiera dość dużo tekstów literackich. Postanowiliśmy bowiem uwzględnić szczególnie żywą w Polsce tradycję autorytetu kulturalnego jako kryterium poprawności językowej.

Wyniki wyszukiwania dla słowa: ogórek

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... gdy dobiegł go śmiech Ola relacjonującego wielkie zdanie zaatakowanego przez Ogórka oficera: "Połkownika ot kabana nie otliczysz?", Jerzy spojrzał w lustro...
 • ... ogórkach". Twierdzicie w nim, że najmocniej działa na kobiety zapach ogórka. Wyrzuciłem więc drogie perfumy i kupiłem w kiosku "Ruchu" ogórkową...
 • ... coś?
  Obiadzik. Kurczaka z rożna jadłam. Zrobiłam sobie sałatkę z
  ogórka, z pomidora, z cebulką. Nie zjadłam całej, bo za dużo...
 • ... mu serce ciepłymi, miękkimi ustami.
  Francuzi wydobyli z walizeczek konserwowe
  ogórki, niemiecką kiełbasę w papierowej otoczce i skromną buteleczkę.
  - Nie można...
 • ... bulkę po czym smażyć z 5 minut ( dla wersji z ogórkiem dłużej).
  12. Golonka(Marek Pianko). Wizyta w sklepie mięsnym przed...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego