O korpusie

Korpus to dowolny zbiór tekstów, w którym czegoś szukamy...

Korpus tekstów musi być odpowiednio zrównoważony gatunkowo, chronologicznie, stylowo, terytorialnie i pod innymi względami, np. ze względu na wiek i płeć autorów. Rodzaj zrównoważenia korpusu zależy od celów, jakim korpus służy.

Nasz korpus tekstów polskich to fragment słownikowej kuchni, czyli autentyczny materiał językowy, na którego podstawie opisujemy znaczenia słów i konstrukcji. Pojedyncze zdania z tekstów korpusu zamieszczamy w słownikach jako przykłady ilustrujące znaczenia.

Korpus wykorzystywany do tworzenia słowników ogólnych powinien gromadzić teksty z różnych dziedzin tematycznych, stylów i źródeł.

Zrównoważony tematycznie i gatunkowo Korpus Języka Polskiego PWN liczy 70 milionów słów. Cały korpus, włączając archiwa prasowe i klasykę literacką od średniowiecza, zawiera 100 milionów słów. Składa się z tekstów książek, czasopism, druków ulotnych i akcydensowych (np. reklam, instrukcji obsługi, regulaminów, ulotek wyborczych), stron internetowych oraz tekstów mówionych. W porównaniu z innymi korpusami na świecie nasz zbiór zawiera dość dużo tekstów literackich. Postanowiliśmy bowiem uwzględnić szczególnie żywą w Polsce tradycję autorytetu kulturalnego jako kryterium poprawności językowej.

Wyniki wyszukiwania dla słowa: żona

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... które są Twoim zdaniem nieodpowiednie.
  Gdy głośno gra radio, a
  żona właśnie chce, żebyś porozmawiał z nią o bardzo ważnej dla...
 • ... Wypatrzył w chórze dziewczynę i postanowił wziąć ją sobie za żonę. A że się opierała, to ją porwał. Sprawa mogła się...
 • ... Ten 50-metrowy pokój jest za mały dla kota mojej żony.
  I'm not buying this villa. This 50-metre room is...
 • ... 30). Chrześcijanie mogą więc spokojnie głaskać Żółwie. Żeglarze opowiadali, że żony Żółwi morskich, gdy ich mężowie oślepną i stracą siły ze...
 • ... hahahah
  łap
  wszystkich pozdrawia i przesyła wam buziory

  dzięki

  dla
  żony
  buzior dla niej

  a gdzie zniknął
  lata po pokojach
  krzaczy...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego