Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
słupach ustawionych na zewnątrz budynku. Umożliwiało to łatwiejszą przebudowę domu, a przy tym, jak zauważa Roman Reinfuss: "Rytmiczny układ pionowych słupów i wystających węgłów w połączeniu z szerokimi okapami wysokich słomianych dachów dodaje chałupom przysłupowym dużo uroku, stwarzając interesujące efekty światłocieniowe" (1960, s. 6).
Architekturę domów wzbogacały podcienie, biegnące wzdłuż ściany szczytowej albo w części narożnikowej. Podcienie występowały też licznie w domach małych miasteczek, np. w Ciężkowicach, Pruchniku. Monotonię ścian przerywały ozdobne słupki podcieni, zazwyczaj zgodne z wewnętrznym programem budynku. Podcienia występowały zwłaszcza w północnej i zachodniej części kraju, ale spotykało się je także w środkowej Polsce.
Bywały też podcienia wnękowe
słupach ustawionych na zewnątrz budynku. Umożliwiało to łatwiejszą przebudowę domu, a przy tym, jak zauważa Roman Reinfuss: &lt;q&gt;"Rytmiczny układ pionowych słupów i wystających węgłów w połączeniu z szerokimi okapami wysokich słomianych dachów dodaje chałupom przysłupowym dużo uroku, stwarzając interesujące efekty światłocieniowe"&lt;/&gt; (1960, s. 6). <br>Architekturę domów wzbogacały podcienie, biegnące wzdłuż ściany szczytowej albo w części narożnikowej. Podcienie występowały też licznie w domach małych miasteczek, np. w Ciężkowicach, Pruchniku. Monotonię ścian przerywały ozdobne słupki podcieni, zazwyczaj zgodne z wewnętrznym programem budynku. Podcienia występowały zwłaszcza w północnej i zachodniej części kraju, ale spotykało się je także w środkowej Polsce. <br>Bywały też podcienia wnękowe
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego