Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
Do zachowania odrębności Wielkiego Księstwa Litewskiego przyczynił się głównie brat stryjeczny Jagiełły - Witold, zwany przez rodaków Wielkim. Wykorzystując niechęć części możnych litewskich do związku z Polską, ogłosił się on wielkim księciem, co doprowadziło do zatargu z monarchą przebywającym stale w Krakowie.
Witold sprzymierzył się wtedy z Krzyżakami i oddał im Żmudź w zamian za poparcie dla swych planów wschodnich. Zamierzał bowiem podporządkować sobie ziemie ruskie znajdujące się jeszcze pod władzą chanów tatarskich. Jednakże klęska, którą poniósł w wielkiej bitwie ze Złotą Ordą nad Worsklą (1399), położyła na razie kres dalekosiężnej polityce wschodniej księcia.

Zarówno ta porażka, jak i niepewny pokój z
Do zachowania odrębności Wielkiego Księstwa Litewskiego przyczynił się głównie brat stryjeczny Jagiełły - Witold, zwany przez rodaków Wielkim. Wykorzystując niechęć części możnych litewskich do związku z Polską, ogłosił się on wielkim księciem, co doprowadziło do zatargu z monarchą przebywającym stale w Krakowie.<br>Witold sprzymierzył się wtedy z Krzyżakami i oddał im Żmudź w zamian za poparcie dla swych planów wschodnich. Zamierzał bowiem podporządkować sobie ziemie ruskie znajdujące się jeszcze pod władzą chanów tatarskich. Jednakże klęska, którą poniósł w wielkiej bitwie ze Złotą Ordą nad Worsklą (1399), położyła na razie kres dalekosiężnej polityce wschodniej księcia.<br><br>Zarówno ta porażka, jak i niepewny pokój z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego