Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
Polsce szabel o formach podobnych do szabel wschodnich. I są to jedyne dowody na praktyczne występowanie tej broni w Polsce u schyłku średniowiecza.
Zanim zapoznamy się z nimi, musimy zaznaczyć, że szabla nie była wówczas bronią powszechnie stosowaną. Jako oręż była traktowana raczej pogardliwie, gdyż używali jej przedstawiciele stanów niższych. A oto niektóre dzieła sztuki i szable w nich ukazane:
1. Szabla z obrazu warsztatu kujawskiego z około 1449 r. (Muzeum Diecezjalne we Włocławku); oprawa rękojeści żółta (drewniana?), głowica, jelec i dolne okucia pochwy żelazne, sama pochwa obciągnięta czarną skórą.
2. Szabla z obrazu warsztatu toruńskiego z około 1480 r., przedstawiającego "Koronowanie
Polsce szabel o formach podobnych do szabel wschodnich. I są to jedyne dowody na praktyczne występowanie tej broni w Polsce u schyłku średniowiecza.<br>Zanim zapoznamy się z nimi, musimy zaznaczyć, że szabla nie była wówczas bronią powszechnie stosowaną. Jako oręż była traktowana raczej pogardliwie, gdyż używali jej przedstawiciele stanów niższych. A oto niektóre dzieła sztuki i szable w nich ukazane:<br>1. Szabla z obrazu warsztatu kujawskiego z około 1449 r. (Muzeum Diecezjalne we Włocławku); oprawa rękojeści żółta (drewniana?), głowica, jelec i dolne okucia pochwy żelazne, sama pochwa obciągnięta czarną skórą.<br>2. Szabla z obrazu warsztatu toruńskiego z około 1480 r., przedstawiającego "Koronowanie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego